Дописивање са другарима из Чешке

Актив наставника енглеског језика наставио је и ове године пројекат започет још крајем 2019. године. Наиме, тадашњи ученици 5, 6. и 7. разреда започели су дописивање, на енглеском језику, са ученицима из братске школе у Чешкој Републици, а на предлог наставника енглеског језика њихове школе. Циљ је био неговање већ готово потпуно заборављене, а дивне традиције писања писама, а уједно и усавршавање енглеског језика и упознавање са културама и обичајима двеју земаља. Ученици из Чешке су тада први послали писма у којима су се представили и писали о својим интересовањима и хобијима. Писма су формом подсећала на профиле са друштвених мрежа, што се нашим ученицима јако допало.

Они су, на основу тих писама бирали коме ће писати своја писма. Неки су се након тог дописивања заиста пронашли на друштвеним мрежама и остали у контакту све време. У другом делу пројекта ученици из Чешке приказали су, на креативан начин, како прослављају Божић у својој земљи. Из њихових писама сазнали смо пуно информација о обичајима који претходе том празнику, значењима неких обичаја, у шта верују, какву храну припремају, које прикладне песме певају.... Приредили су и серију питања да наши ученици провере колико су научили о томе. Нажалост, ту је пројекат привремено прекинут због пандемије, да би ове године, након нормализације наставног процеса, ученици показали велико интересовање да наставе са дописивањем. Наша тема била је прослава Ускрса у Србији. Ученици су покушали да дочарају како ми прослављамо овај велики празник у својим домовима, шта се спрема за свечану трпезу, који обичаји прате прославу... Писали су и о такмичењима у куцању јајима, занимљивим и необичним техникама фарбања јаја... Надамо се да ће се нашим другарима писма свидети и сви жељно ишчекујемо њихове одговоре.